РТС :: ТВ https://rts.rs/tv/rss.html Сазнајте више о емисијима, TV програму и погледајте шта се тренутно приказује на каналима Jавног сервиса Републике Србије sr https://rts.rs/img/logo.png РТС :: ТВ https://rts.rs/tv/rss.html Тајне рукописа: Дон Ђовани, Волфганг Амадеус Моцарт, 2-4 https://rts.rs/tv/rts-digital/5152789/tajne-rukopisa-don-djovani-volfgang-amadeus-mocart-2-4.html Откријмо тајне неких од највећих књижевних дела. Алиса у Земљи чуда, Јадници, Дон Ђовани, Процес… Многи читаоци су уз ова дела стасавали и налазили у њима своју истину, спас и наду, али већина не зна порекло ових рукописа нити тешкоће на путовању, које су прошли како би постали неке од најчувенијих књига на свету.

 

Постоји један невероватан документ који је попут отворене књиге и крије тајне Моцартових композиција. То је партитура Дон Ђованија. 

Рукопис се чува у самом срцу Париза, иако је ова опера над свим операма написана у Прагу, у срцу Хабзбуршког царства. За једну од најизвођенијих опера каже се: Не постоји оперска кућа на свету која није направила своју адаптацију и своју верзију овог ремек-дела.

Реприза , 22. мај у 07:30 и 15:30

]]>
Wed, 8 May 2024 09:41:51 +0200 РТС 3 https://rts.rs/tv/rts-digital/5152789/tajne-rukopisa-don-djovani-volfgang-amadeus-mocart-2-4.html
Трагом Јевреја на Балкану: Далмација, 3-3 https://rts.rs/tv/rts-digital/5255378/-tragom-jevreja-na-balkanu-dalmacija-3-3.html У трећој емисији реч је о јеврејској заједници у Далмацији. Отиснули смо се на Јадран, у Дубровник и Сплит. Посетили смо јеврејски гето у Дубровнику, као и Јеврејско гробље на Марјану у Сплиту, које датира из шеснаестог века. Архитекта и конзерватор Горан Никшић провео нас је кроз подруме Диоклецијанове палате, где су биле јеврејске радионице у античко доба.
Са Аном Лебл из Јеврејске општине у Сплиту разговарали смо како се распад Југославије одразио на поимање јеврејског идентитета и шта он значи за Јевреје данас.
Уредник емисије Милена Вујовић, музички уредник Соња Зечевић, монтажер Марија Арсенијевић, а аутор шпице и графички дизајнер Ивана Ковачевић.

 



Реприза , 21. мај у 01:50 и 09:45

]]>
Wed, 8 May 2024 07:40:38 +0200 РТС 3 https://rts.rs/tv/rts-digital/5255378/-tragom-jevreja-na-balkanu-dalmacija-3-3.html
УН 23. маја о резолуцији о Сребреници https://rts.rs/tv/rts1/5443973/un-23-maja-o-rezoluciji-o-srebrenici.html Недеља, 19. мај 2024. Председник државе уочи седнице Савета Безбедности Уједињених нација поручује: у четвртак ће бити јасно ко су нам пријатељи а ко само партнери  Пре пута, ујутру, са Србима из регона у Храму Светог Саве.

У Ирану потрага за председником и шефом дипломатије. Због невремена хеликоптер принудно слетео на неприступачан терен

У 200 здравствених установа превентивно се прегледало више од 22 и по хиљаде грађана - у Београду спасен живот пацијенту са анеуризмом трбушне аорте

Трећа утакмица финала АБА лиге измедју Паризана и Црвене звезде у сенци сукоба Нанелија и Лазаревића

Током ноћи могуће непогоде, сутра разведравање и топло - до 27 степени

]]>
Sun, 19 May 2024 22:55:40 +0200 РТС 1 https://rts.rs/tv/rts1/5443973/un-23-maja-o-rezoluciji-o-srebrenici.html
Србија на вези - портрети: Деви Мохан, 2. део https://rts.rs/tv/rts-sat/5443978/srbija-na-vezi---portreti-devi-mohan-2-deo.html Како је Биљана Радонић постала Деви Мохан? Колико је њен живот тешка а колико чудесна прича? Појавом и стилом одевања Моханова подсећа на ликове из бајки, а енергијом и смиреношћу на источњачког духовника. У другом делу емисије Деви нас води у Дубаи и Маскат... Рођена је у Хрватској где је провела безбрижно детињстсво, да би у време сукоба у Југославији, почетком деведесетих са породицом дошла у Србију. Тада почињу велика искушења и суочавања са животом који се девојчици од тринаест година чинио бесмислен и крајње неправедан. Јак карактер, одлучност и превелика жеља да победи сву муку која ју је снашла, покренули су у Биљани снагу и интуицију које су јој обележиле судбину.

Радила је као преводилац за УН, школовала се у Италији и Америци. Након завшених магистарских студија на Универзитету Нотрдам у Индијани, Деви схвата да јој није место на западу већ на источној хемисфери. И не само то, већ да јој је као животни сапутник потребан човек који ће бити "духовни мајстор"...

Како је протекло венчање Деви и Моханђија у Србији? Како је развила висок ниво истанчаности и суптилности ка енергији и природи? Зашто је значајан магнетизам "мајке Земље"? По чему се разликује живот у Дубаију и у Маскату? Како је доживела Арапе, а како Индусе? Зашто људи на источној полулопти имају дубљу инитму са божанским у односу на други део света? Шта значи прихватити датост?

Деви Мохан је прва жена са Балкана која је 2018. говорила на Парламенту светских религија у Торонту. Председник је хуманитарне организације "Ammucare charitable trust" која постоји у више од тридесет земаља света, на свим континентима. Волонтери у Србији којих има око 150 на различите начине помажу социјално угрожене породице и организације међу којима су Прихватилиште за одрасла и стара лица, Свратиште за децу, урдужења "Плава птица", "Сунце"... Деви је и глобални амбасадор Моханђи фондације и држи семинаре, радионице и инспиративне говоре на међународним форумима и фестивалима.

Уредник емисије Тамара Дрезгић

 
]]>
Sun, 19 May 2024 21:21:56 +0200 РТС Свет https://rts.rs/tv/rts-sat/5443978/srbija-na-vezi---portreti-devi-mohan-2-deo.html
Чувари великог коралног гребена: Корњаче са острва Рејн, прва епизода https://rts.rs/tv/rts-digital/5328111/cuvari-velikog-koralnog-grebena-kornjace-sa-ostrva-rejn-prva-epizoda.html Током три епизоде серијала Чувари великог коралног гребена, пратимо траг неколико интернационалних мисија које маштовитим достигнућима покушавају да сачувају Велики корални гребен и његових 9 000 ендемских врста од уништења. Угрожене врсте у интеракцији са коралима, формирају сложене и деликатне екосистеме чије преживаљвање зависи од узајамног постојања. Ипак, данас су корали, а тиме и организми који од њих зависе, под великим ризиком. У овој визуелно чудесно снимљеној серији која осликава један од најлепших хабитата на нашој планети, награђена филмска екипа пет година је пратила научне тимове. Њихова мисија подразумева несвакидашња и смела технолошка решења којима је могуће спасти Велики корални гребен.

Прва епизода прати младе нараштаје корњача са сићушног острва Рејн и њихову мучну борбу за преживљавањем.

Реприза , 20. мај у 02:30 и 15:05

]]>
Tue, 7 May 2024 10:53:09 +0200 РТС 3 https://rts.rs/tv/rts-digital/5328111/cuvari-velikog-koralnog-grebena-kornjace-sa-ostrva-rejn-prva-epizoda.html
Оригинали https://rts.rs/tv/rts1/5443939/originali.html Ми вас враћамо природи!

Поред све технологије и трендова који се намећу, ви и даље имате потребу за чистим ваздухом, водом, здравом храном, контактом са животињама.

Не знате како да дефинишете жељу да изађете напоље, на ливаду, у шуму, поред реке, да доживите авантуру или да упознате искрене људе који воде једноставан живот.

То се зове САСВИМ ПРИРОДНО и ви нисте једини.

]]>
Sun, 19 May 2024 18:54:30 +0200 РТС 1 https://rts.rs/tv/rts1/5443939/originali.html
Србија на вези - портрети: Деви Мохан, 2. део https://rts.rs/tv/rts2/5443986/srbija-na-vezi---portreti-devi-mohan-2-deo.html Како је Биљана Радонић постала Деви Мохан? Колико је њен живот тешка а колико чудесна прича? Појавом и стилом одевања Моханова подсећа на ликове из бајки, а енергијом и смиреношћу на источњачког духовника. У другом делу емисије Деви нас води у Дубаи и Маскат... Рођена је у Хрватској где је провела безбрижно детињстсво, да би у време сукоба у Југославији, почетком деведесетих са породицом дошла у Србију. Тада почињу велика искушења и суочавања са животом који се девојчици од тринаест година чинио бесмислен и крајње неправедан. Јак карактер, одлучност и превелика жеља да победи сву муку која ју је снашла, покренули су у Биљани снагу и интуицију које су јој обележиле судбину.

Радила је као преводилац за УН, школовала се у Италији и Америци. Након завшених магистарских студија на Универзитету Нотрдам у Индијани, Деви схвата да јој није место на западу већ на источној хемисфери. И не само то, већ да јој је као животни сапутник потребан човек који ће бити "духовни мајстор"...

Деви се кћерком Милом и супругом Моханђијем
Деви се кћерком Милом и супругом Моханђијем

Како је протекло венчање Деви и Моханђија у Србији? Како је развила висок ниво истанчаности и суптилности ка енергији и природи? Зашто је значајан магнетизам "мајке Земље"?

По чему се разликује живот у Дубаију и у Маскату? Како је доживела Арапе, а како Индусе? Зашто људи на источној полулопти имају дубљу инитму са божанским у односу на други део света? Шта значи прихватити датост?

Деви Мохан је прва жена са Балкана која је 2018. говорила на Парламенту светских религија у Торонту. Председник је хуманитарне организације "Ammucare charitable trust" која постоји у више од тридесет земаља света, на свим континентима. Волонтери у Србији којих има око 150 на различите начине помажу социјално угрожене породице и организације међу којима су Прихватилиште за одрасла и стара лица, Свратиште за децу, урдужења "Плава птица", "Сунце"...

Деви је и глобални амбасадор Моханђи фондације и држи семинаре, радионице и инспиративне говоре на међународним форумима и фестивалима.

Тамара Дрезгић
Тамара Дрезгић

Уредник емисије Тамара Дрезгић

]]>
Sun, 19 May 2024 21:22:22 +0200 РТС 2 https://rts.rs/tv/rts2/5443986/srbija-na-vezi---portreti-devi-mohan-2-deo.html
Један добар дан https://rts.rs/tv/rts1/5443845/jedan-dobar-dan.html У данашњој емисији преносимо атмосферу са концерата светских звезда у Београду, говоримо о легендарним домаћим рок бендовима и извођачима који су обликовали и који ће тек обликовати музички укус многих генерација, али и о споју класичне и популарне музике. Осим тога, доносимо и мноштво других актуелних тема које никако не би требало да пропустите. У години у којој "Бијело дугме" обележава пола века постојања, премијерно ће бити приказан филм "Иза хоризонта" о Лази Ристовском, композитору, продуценту, аранжеру, клавијатуристи овог чувеног бенда. У филму говоре Горан Бреговић, Жељко Бебек, Влатко Стефановски, Биља Крстић, Саша Локнер, Никола Чутурило и многи други истакнути музичари који су сарађивали са њим. Детаље филма открива ћерка Лазе Ристовског и ауторка филма, Санда Ристовски.

У "Једном добром дану" дружимо се са једним од наших најпознатијих кантаутора и рок музичара, Николом Чутурилом. Отворићемо занимљиве теме из прошлости и открити детаље о најновијем синглу "Још имаће нас" и пројекту "Аналогна раса" на којем ради са Зораном Предином.

На концерт у најлепшој београдској оази - Ботаничкој башти, заказаном за 24. мај у 20 часова, позивају вас чувени виолиниста Стефан Миленковић и диригент оркестра "Музикон" Милош Јовановић.

Водимо вас и до Дворског комплекса на Дедињу, где је протекле суботе отворена овогодишња сезона обилазака за прве туристе. Туристе ће, када то буде могуће због обавеза, дочекивати и поздрављати и Престолонаследник Александар и Принцеза Катарина. Детаље сазнајте у "Једном добром дану".

Посебну пажњу у емисији овог понедељка посветили смо добром здрављу. Како се борити против остеопорозе, који су фактори ризика и да ли је наследна, питамо специјалисту реуматологије, доктора Предрага Остојића. Нутриционисткиња Ана Тодоровић Бандука нам говори о томе које масти и у којим количинама су неопходне за добро здравље и како дијете које подразумевају низак унос масноћа утичу на наш организам. Фитнес инструктор Марко Мажар ће нам у студију "Једног доброг дана" демонстрирати и које вежбе су значајне за здраве кости и успоравање губитка коштане масе.

Уредник и водитељ емисије: Ивана Миленковић

]]>
Sun, 19 May 2024 13:57:13 +0200 РТС 1 https://rts.rs/tv/rts1/5443845/jedan-dobar-dan.html
Већ изазвала дубоке поделе https://rts.rs/tv/rts1/5443655/vec-izazvala-duboke-podele.html Субота, 18. мај 2024. Мисија Србије при Уједињеним Нацијама апелује на коспонзоре да повуку текст резолуције о Сребреници.

Успешна и брза интервенција ватрогасаца. Двојица путника тешко повређена, али нису животно угрожена.

На пољопривредном сајму у Новом Саду 1500 произвођача механизације, стоке, али и прехрамбени производи.

Зеленски одбацио Макронов позив на примирје у украјинско-руском рату током олимпијских игара у Паризу.

Микро, мала и средња предузећа могу до краја маја добити подстицај за иновације, у вредности до 50.000 долара.

Сутра нестабилно, повремено киша и пљускови са грмљавином. Понегде непогоде са олујним ветром. До 30 степени.

]]>
Sat, 18 May 2024 20:15:19 +0200 РТС 1 https://rts.rs/tv/rts1/5443655/vec-izazvala-duboke-podele.html
Културни дневник https://rts.rs/tv/rts1/5442157/kulturni-dnevnik.html Пекиншко народно уметничко позориште гостује на Великој сцени "Љуба Тадић” Југословенског драмског позоришта са представом “Убица Ђинг Ке” нобеловца Моа Јена у режији Жена Минга. Позоришни фестивал "Кустендорф“ почиње вечерас на Мећавнику под слоганом "Има ли живота пре смрти“ и трајаће до 19. маја.

18. Међународни подгорички сајам књига и образовања завршава се данас доделом награда и признања.

У оквиру изложбе “Пробуђено стање слике“ Зорана Павловића сликара, историчара уметности, ликовног критичара, универзитетског професора, у Музеју Београда биће представљена монографија у овом уметнику, која је плод сарадње више аутора са породицом Павловић и Музејом града Београда.

Гошћа Опере и театра “Мадленијанум” је глумица Миа Беговић која ће пред београдском публиком извести монодраму “Све што сам прешутјела” чији је аутор и редитељ.

У главном граду Азербејџана, Бакуу, Стари део града је прва локација у тој земљи која се нашла на листи УНЕСКОВЕ светске баштине.

Гошћа Културног дневника је Татјана Михаиловић, председник Националног комитете ИКОМ Србија, поводом обележавања 18. маја, Међународног дана музеја.

Уредница: Марија Миљевић Рајшић

Монтажа: Сања Реџић

Реализатор: Горан Мијић

  

 

]]>
Sat, 18 May 2024 14:50:50 +0200 РТС 1 https://rts.rs/tv/rts1/5442157/kulturni-dnevnik.html
Миливој и Богдан Павловић https://rts.rs/tv/rts2/5442168/milivoj-i-bogdan-pavlovic.html Гости емисије су уметници Миливој и Богдан Павловић, синови Зорана Павловића (1932-2006), сликара, историчара и теоретичара уметности, ликовног критичара и универзитетског професора. Поводи за разговор су монографија Зоран Павловић и изложба Зоран Павловић. Пробуђено стање слике у Салону Музеја града Београда.

Браћа Павловић говоре о делу свог оца, који је један од утемељивача енформела у Србији и бившој Југославији, али и о томе колико је Зоран Павловић кроз различите медије допринео стасавању нових генерација младих уметника.

Монтажа: Предраг Кашман

Режија: Ивана Стивенс

Ауторка и уредница емисије: Сања Милић

 

]]>
Sat, 18 May 2024 18:51:06 +0200 РТС 2 https://rts.rs/tv/rts2/5442168/milivoj-i-bogdan-pavlovic.html
На нишану https://rts.rs/tv/rts1/5442545/na-nisanu.html Америчка драма-трилер "На нишану“ (Shooter, 2016), настала по мотивима из прве три новеле о Бобију Лију Свагера, аутора Стивена Хантира, по којима је 2007. године снимљен истоимени филм са Марком Волбергом у главној улози. Ова узбудљива серија са Рајаном Филипом у главној улози, прати причу Боба Лија Свагера, високо одликованог ветерана који се поново враћа у акцију како би спречио планирано убиство председника.

Када Свагеров бивши командант Исак Џонсон затражи његову стручност у тајној операцији, Свагер открива да је у питању нека намештаљка и мора учинити све што је у његовој моћи да заштити своју породицу, али и свој образ.

Улоге: Рајан Филип, Шантел ВанСантен, Синтија Адај-Робинсон, Еди Маклинток, Омар Епс...

Креатор серије: Џон Хлавин

]]>
Fri, 17 May 2024 14:21:08 +0200 РТС 1 https://rts.rs/tv/rts1/5442545/na-nisanu.html
Данашња Русија https://rts.rs/tv/rts2/5442179/danasnja-rusija.html Руски роман се вратио. После дугог периода у коме су књижевни наследници Толстоја и Достојевског нестали из видокруга, они су поново пронашли свој глас свежим, новим рукописима, другачијим од било чега што смо раније видели. Емисија Данашња Русија – књижевни пејзаж са Стивеном Фрајем упознаје публику са шест највећих звезда руске књижевности и приказује страну данашње Русије коју гледаоци иначе немају прилику да виде. Одломке из њихових романа чита Стивен Фрај, уз награђиване оригиналне анимације измишљених светова.

Кроз емисију познајемо савремене писце: бившег официра специјалних снага, који дирљиво пише о провинцијском животу, али обожава Микија Рурка, 50 Цента и Стаљина. Млада мајка невиног изгледа која пише језиве хорор приче води нас на тајно место у московском парку Горки. У Јерменији упознајемо жену која је цео свој одрасли живот провела пишући једно ремек дело, фантазију од 1.000 страница….

Њихов стил дубоко је укорењен у свет руских класика, али и западни књижевни канон. То је стил на који су утицали готово једнако Џонатан Френзен и Џулијан Барнс колико и Толстој, Едгар Алан По колико и Гогољ.

Одабрала Селина ЛовренАксентић

Превео Бобан Јаковљевић

Лектура Наташа Радошевић Миленковић

Тонска обрада Драгана Робертсон

Текст читали Петра Цвијић и Вукашин Крстић

 

]]>
Fri, 17 May 2024 11:00:11 +0200 РТС 2 https://rts.rs/tv/rts2/5442179/danasnja-rusija.html
Владан Радовановић – Испред времена и изван https://rts.rs/tv/rts2/5442268/vladan-radovanovic--ispred-vremena-i-izvan.html Стваралаштво Владана Радовановића представља сасвим издвојено, крупно поглавље наше историје уметности. И не само наше. Своју комплексну, аутохтону поетику, Радовановић почиње да изграђује почетком 50-их година 20. века. Стварајући на подручју музике, сликарства, књижевности, нових медија и вишемедијске синтезе, остварио је бројне неоавангардне иновације. Готово седам деценија, доследан у својим вишемедијским истраживањима ходао је испред али и изван времена. Његова прва постхумна ретроспектива, која ће трајати до средине септембра, приређена у београдском Музеју савремене уметности, насловљена је управо "Испред времена и изван". Њоме је начињен преглед његовог изузетно особеног, богатог и разгранатог опуса. Аутор концепције изложбе и кустос Саша Јањић и кустоскиња Музеја, Уна Поповић, поставком су акцентовали кључне појмове Радовановићевог стваралаштва – Пројектизам, Воковизуел, Полимедиј, Синтезијску уметност, Тактузоне и Снове, у тежњи да остваре ново читање његовог значаја у контексту авангардних тенденција и праксе српске уметности друге половине 20. и првих деценија 21. века.

У емисији Арт зона о стваралаштву Владана Радовановића говоре историчари уметности, Саша Јањић, аутор концепције и кустос изложбе, затим, кустоскиња Музеја савремене уметности Уна Поповић, као и филмска редитељка Соња Ђекић, ауторка документарног филма о сновима Владана Радовановића, који је у завршној фази продукције.

Уредник и аутор емисије: Данијела Пурешевић

Режија: Марко Шотра

]]>
Fri, 17 May 2024 12:13:06 +0200 РТС 2 https://rts.rs/tv/rts2/5442268/vladan-radovanovic--ispred-vremena-i-izvan.html
Историјски мостови https://rts.rs/tv/rts2/5442184/istorijski-mostovi.html Национална историја је у последње време често у фокусу наше уметничке продукције, што је тема вечерашњег Културног центра. У Народном позоришту у Нишу, пре пар дана је премијерно изведена представа "Врана у пауновом перју“, настала према књизи Владимира Вучковића, која се бави ослобађањем Србије од Турака у времену Милана Обреновића. У КПГТ-у теку завршне припреме за представу "Ој Србијо Нигде лада нема“, по тексту Зорице Јевремовић, која истражује вештине Милоша Обреновића, у надмудривању турске власти. А у Зајечару су почеле пробе за представу "Неки важан човек“ Жељка Хубача, о личним и политичким ратовима Николе Пашића.

Прошлост је у фокусу и недавно објављене театролошке студије "Нови наратив“ Марине Миливојевић Мађарев која анализира однос према историји у српским драмама из осамдесетих година прошлог века. Ауторка се ту, између осталог, пита, да ли би се ратови деведесетих година десили, да је, на пример, чувена, забрањена драма "Голубњача“ Јована Радуловића, о суровости односа између Срба и Хрвата, другачије прочитана?

И у нашој савременој филмској продукцији, аутори се упадљиво интересују за прошлост, чије је оживљавање на екрану најчешће продукцијски веома захтевно, за разлику од позоришта које може да се на естетски вредан начин ослони и на условност и стилизацију. Публика је тако недавно имала прилике да се сретне са Немањићима у филму "Небеско“, “Херојима Халијарда“ из Другог светског рата, као и са ликом Милоша Обреновића у филму "Што се боре мисли моје“ који открива његово интимно, поетско лице, у вртлозима борбе за моћ. Прошлост је у овим делима подстицај за развијање визуелних спектакала, али и мисаоних и емотивних спознаја, грађа за вишезначне снове.

У истраживању овог појачаног интересовања за историју, у (увек) турбулентним временима, између осталих разговарамо са театролошкињом Марином Миливојевић Мађарев и са филмологом Мирољубом Стојановићем.

Гост Културног центра је редитељка Татјана Мандић Ригонат, поводом њене нове збирке песама "Кажи ми ко сам“.

У емисији ће још бити речи о изложби Микеланђела Пистолета у Музеју савремене уметности у Београду, затим о новом филму "Back to Black“ о Ејми Вајнхаус који је стигао у наше биоскопе, књигама "Савршенства“ Винченца Латроника и "Наративни универзум Живка Николића“ Страхиње Савића, представи "Франчишек“ Јернеја Лоренција Градског позоришта из Птуја која је гостовала у Битеф театру, као и о музици нових алтернативних рок група Митско Биће и Оxајо које су се представиле нашој публици прошле недеље на концерту у Дому Омладине.

Тема рубрике Јубилеј је опус редитеља Пурише Ђорђевића, поводом стогодишњице од његовог рођења.

Уредник емисије Ана Тасић

Аутори рубрика Данијела Пурешевић, Марија Ненезић, Ана Тасић, Јована Јанковић, Ана Марија Грбић, Николина Дабетић, Иван Велисављевић, Стефан Аћимовић

Редитељ Рашко Милатовић

Монтажер Никола Манић

 

 

 

]]>
Fri, 17 May 2024 11:35:34 +0200 РТС 2 https://rts.rs/tv/rts2/5442184/istorijski-mostovi.html
Ја волим Србију https://rts.rs/tv/rts1/5442689/ja-volim-srbiju.html Добродошли назад у још једно узбудљиво путовање кроз српску историју, културу и традицију! И ове недеље, откривамо неистражене бисере наше предивне земље. Из недеље у недељу, истражујемо и делимо са вама најзанимљивије чињенице и приче које чине Србију тако посебном. Овога пута вас водимо на путовање кроз називе места/региона и откривамо занимљиве аспекте или догађаје.

Екипа Плавог тима:

Срна Ланго - позоришна и телевизијска глумица

Марина Ћосић - глумица 

Марко Јовичић Дими - позоришни, филмски редитељ и глумац

Екипа Црвеног тима

Лидија Јелисавчић Ћирић - српска списатељица мултимедијалног усмерења

Енес Халиловић - књижевник, новинар, економиста и правник

Веља Жуњић - српски је књижевник.

Водитељка квиза "Ја волим Србију" је Драгана Косјерина, а капитени тимова су др Неле Карајлић и Ненад Окановић

Редитељ: Дарко Камарит

]]>
Fri, 17 May 2024 20:51:51 +0200 РТС 1 https://rts.rs/tv/rts1/5442689/ja-volim-srbiju.html
Београд: Биће снажан отпор https://rts.rs/tv/rts1/5443331/beograd-bice-snazan-otpor.html Петак, 17. мај 2024. О Косову и Метохији и Резолуцији о Сребреници, председник Вучић са патријархом Порфиријем, Сабором СПЦ и Додиком: Србија и Српска 23. маја бориће се за истину, понос и достојанство српског народа.

Порука Приштини, уочи Комитета министара Савета Европе: Испунити услове, да би пријем био на дневном реду. Мађарска поновила став - Не подржава чланство Приштине у организацији.

Путин из Кине: Циљ није заузимање Харкова, већ стварање тампон зоне. Кијев упозорава - предстоје тешке битке!

У Београдској арени, вечерас наступа британска рок звезда Род Стјуарт. Сутра на Савској променади, највећи шпански хитови "Џипси Кингса".

На 34. кросу РТС-а, највећем крос-такмичењу на свету - више од 350.000 учесника.

Сутра претежно сунчано и топлије, до 29 степени.

]]>
Fri, 17 May 2024 20:28:30 +0200 РТС 1 https://rts.rs/tv/rts1/5443331/beograd-bice-snazan-otpor.html
Србија на вези - портрети: Деви Мохан, 1. део https://rts.rs/tv/rts-sat/5442627/srbija-na-vezi---portreti-devi-mohan-1-deo.html Како је Биљана Радонић постала Деви Мохан? Колико је њен живот тешка а колико чудесна прича? Појавом и стилом одевања Деви подсећа на ликове из бајки, а енергијом и смиреношћу на источњачког духовника.
 
Деви Мохан на снимању емисије
Деви Мохан на снимању емисије
Рођена је у Хрватској где је провела безбрижно детињстсво, да би у време сукоба у Југославији, почетком деведесетих са породицом дошла у Србију.
Биљана Радонић
Биљана Радонић

Тада почињу велика искушења и суочавања са животом који се девојчици од тринаест година чинио бесмислен и крајње неправедан. Јак карактер, одлучност и превелика жеља да победи сву муку која ју је снашла, покренули су у Биљани снагу и интуицију које су јој обележиле судбину.

Школовала се у Италији и Америци а живела у Оману и Уједињеним Арапским Емиратима.

Деви, Мила и Моханђи
Деви, Мила и Моханђи

Деви је мајка тринаестогодишње Миле и супруга Моханђија, индијског духовног учитеља.

Са председницом Индије Драупади Мурму
Са председницом Индије Драупади Мурму

Деви Мохан је прва жена са Балкана која је 2018. говорила на Парламенту светских религија у Торонту. Председник је хуманитарне организације "Ammucare charitable trust" која постоји у више од тридесет земаља света, на свим континентима. Волонтери у Србији којих има око 150 на различите начине помажу социјално угрожене породице и организације међу којима су Прихватилиште за одрасла и стара лица, Свратиште за децу, урдужења "Плава птица", "Сунце"...


Деви је и глобални амбасадор Моханђи фондације и држи семинаре, радионице и инспиративне говоре на међународним форумима и фестивалима.

Са патријархом Павлом на Косову 2000.
Са патријархом Павлом на Косову 2000.

У првом делу Деви нам је причала о одрастању у Хрватској и Србији, школовању, преводилачком раду за УН и искуству са Косова које никад неће заборавити. Како је упознала патријарха Павла, зашто се школовала у Италији и шта се десило када је на студијама у Индијани пронашла једну необичну књигу... Да ли жртва може да постане победник?

Додела диплома, Рим 2003.
Додела диплома, Рим 2003.

Први део емисије на програму је у петак 24. маја у 18.55 а други у петак 07. јуна у исто време.

Тамара Дрезгић
Тамара Дрезгић

Уредник емисије Тамара Дрезгић

]]>
Sun, 19 May 2024 20:24:46 +0200 РТС Свет https://rts.rs/tv/rts-sat/5442627/srbija-na-vezi---portreti-devi-mohan-1-deo.html
Десет година од смрти Добрице Ћосића https://rts.rs/tv/rts1/5442549/deset-godina-od-smrti-dobrice-cosica.html “Моја истина, наравно, није свагда историјска истина. Ја сам говорио и заблуде. Ни заблуда се не одричем. Јер су заблуде у људском животу, поготово у идеолошким временима какво је наше, равноправне са истинама”, рекао је Добрица Ћосић. За једне, Ћосић је кроз 20. век уклањао југословенске заблуде стављајући на дневни ред српско национало питање. За друге, Ћосић је својим заблудама вољно или невољно, крчио пут у рат.

И када је долазио на најважније политичке функције, Добрица Ћосић je себе називао писцем. Ћосић је први добитник НИН-ове награде, написао је више од четрдесет књига од којих су неке капитална дела југословенске и српске књижевности. У емисији погледајте како је политика утицала на пријем Ћосићеве литературе, како је политика улазила у Ћосићеве ликове и како су Ћосићеви ликови делили Србију на "прву" и "другу".

 

]]>
Fri, 17 May 2024 18:54:35 +0200 РТС 1 https://rts.rs/tv/rts1/5442549/deset-godina-od-smrti-dobrice-cosica.html
Водич кроз будућност: Швајцарски федерални институт за технологију, 1. део https://rts.rs/tv/rts2/5442192/vodic-kroz-buducnost-svajcarski-federalni-institut-za-tehnologiju-1-deo.html ”Водич кроз будућност” је нова серија Редакције научног програма која у европским научним центрима трага за истраживањима која померају границе досадашњих знања и утиру пут у будућност. Прва дестинација је Швајцарска која има два Федерална института за технологију, ЕТХ у Цириху и ЕПФЛ у Лозани. Оба Института окупљају врхунске научнике из целог света међу којима су и истраживачи из Србије.

У првој епизоди посетили смо две Лабораторије за неуроинжењеринг, једну у Цириху, другу у Лозани.

На ЕТХ у Цириху, група истраживача под руководством проф. др Станише Распоповића развија нервне протезе, системе помоћу којих повезују нервни систем пацијената и протезу која замењује ампутирану ногу или руку.

На ЕПФЛ-у смо открили како ће изгледати лапароскопска операција ”у четири руке”, две људске и две роботске. Од руководилоца овог пројекта др Мухамед Буриа сазнали смо да се овај систем управо тестира у хируршком тренинг центру Универзитетске болнице у Женеви, а ексклузивно нам је представио новог робота, старог свега две недеље, који ће по истом принципу рада ”у четири руке” наћи примену у индустрији.

Закуцали смо на врата нове Лабораторије за вирусологију и структурну имунологију Института у Лозани. Ту нас је дочекао проф. др Александар Антанасијевић који је након Америке дошао у Швајцарску како би основао иновативну лабораторију за истраживање имуног одговора на вирусе и бактерије. Шта се и на који начин истражује у овој лабораторији сазнаћете у првој епизоди ”Водича кроз будућност”.

Уредник: Јелена Мицић

Сниматељ: Милан Ромањук

Монтажер: Иван Васић

 

 

 

]]>
Fri, 17 May 2024 11:29:53 +0200 РТС 2 https://rts.rs/tv/rts2/5442192/vodic-kroz-buducnost-svajcarski-federalni-institut-za-tehnologiju-1-deo.html